Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koryfeusz polskiego jazzu

22 października 2004 | Rzeczpospolita poleca | JC
źródło: Nieznane

Jan Ptaszyn Wróblewski

Koryfeusz polskiego jazzu

  • Kalendarium

FOT. MAREK DUSZA

Jan Ptaszyn Wróblewski, jedna z najbardziej charakterystycznych postaci polskiego jazzu będzie gwiazdą tegorocznego festiwalu Jazz Jamboree.

Debiutował w 1956 w sekstecie Krzysztofa Komedy. Był pierwszym polskim muzykiem jazzowy, który wystąpił w 1958 r. na festiwalu w Newport. Stał na czele Kwintetu Poznańskiego, Jazz Outsiders, Polish Jazz Quartet, Studia Jazzowego Polskiego Radia, Stowarzyszenia Popierania Prawdziwej Twórczości Chałturnik, Mainstream, Made in Poland.

Grał z wszystkimi najwybitniejszymi jazzmanami w kraju i koncertował na całym świecie. Kierował Polskim Stowarzyszeniem Jazzowym. Z radia znamy nie tylko dźwięk jego saksofonu, ale i timbr głosu. Obecnie można słuchać go w poniedziałek w radiowej Trójce w "Trzech kwadransach jazzu". Oprócz utworów jazzowych komponuje również muzykę symfoniczną. Zwłaszcza młodszej publiczności, która zna jego najnowsze osiągnięcia, warto przypomnieć muzyczne początki artysty.

Pierwszego kontaktu z muzyką nie pamięta, ale wedle rodzinnych przekazów, jeszcze podczas okupacji, grał w domu na pianinie. Po raz pierwszy wystąpił publicznie w rodzinnym Kaliszu w jednym zakładów pracy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3363

Spis treści
Zamów abonament