Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak radzić sobie z fiskusem w trakcie postępowania podatkowego

13 listopada 2008 | Gazeta prawa i podatków | Joanna Bonecka

Składamy deklaracje podatkowe, wpłacamy na konto urzędu skarbowego należne podatki, aż nagle pewnego dnia zapominamy to zrobić. Wtedy do akcji wkracza fiskus i rozpoczyna postępowanie podatkowe

Przedsiębiorcy się go obawiają. Jednak niesłusznie. W postępowaniu tym mają bowiem sporo praw, z których powinni umiejętnie korzystać. Zapłaty zaległego podatku pewnie nie unikną, ale jeśli urzędnik się pomyli, będą mieli szansę wykorzystać to potknięcie.

1 Pytaj, kto prowadzi twoją sprawę

Postępowanie podatkowe prowadzi organ podatkowy. Jest nim naczelnik urzędu skarbowego, urzędu celnego, a także wójt (burmistrz, prezydent miasta) – jako organy I instancji – i odpowiednio dyrektor izby skarbowej i celnej oraz samorządowe kolegium odwoławcze – jako organy II instancji.

W rzeczywistości jednak sprawy przedsiębiorców prowadzą urzędnicy, bo organy podatkowe działają za pomocą urzędów, a w tych pracują konkretni ludzie. Mamy więc prawo znać imię i nazwisko pracownika, który prowadzi naszą sprawę.

2 Sprawdzaj przestrzeganie zasad

Przepisy ordynacji podatkowej nakładają na organy podatkowe konieczność przestrzegania pewnych zasad. Mamy prawo żądać, by fiskus je respektował. Najważniejsza to zasada...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8166

Spis treści
Zamów abonament