Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy nieruchomość jest środkiem trwałym, towarem, inwestycją

09 marca 2009 | Dobra firma | Marcin Szymankiewicz

Opodatkowane budynki, budowle i grunty mogą być środkiem trwałym, towarem handlowym, inwestycją. W każdej z tych sytuacji pojawiają się inne problemy z rozliczeniem podatku od nieruchomości w kosztach firmy

Gdy grunt jest w firmie towarem handlowym, można wysunąć tezę, że podatek ten należy zakwalifikować jako koszt bezpośrednio związany z przychodem i rozliczyć w czasie zgodnie z art. 15 ust. 4, 4b, 4c ustawy o CIT albo art. 22 ust. 5 – 5b ustawy o PIT (nie dotyczy to podatników prowadzących księgę przychodów i rozchodów metodą kasową ze względów, które omówiłem w tekście obok).

Niemniej taka kwalifikacja budzi kontrowersje. Przykładem odmiennego stanowiska jest pismo Izby Skarbowej w Poznaniu z 27 listopada 2008 r. (ILPB3/423-542/08-2/MC). Jej zdaniem podatek od nieruchomości płacony od gruntu traktowanego jako towar handlowy w firmie jest kosztem pośrednim. Wynika on bowiem z samego faktu posiadania nieruchomości przed przedsiębiorcę i powinien być kwalifikowany jako element kosztów stałych ponoszonych w związku z posiadaniem majątku.

Grunt u dewelopera

U dewelopera grunty są związane z realizowaną przez niego inwestycją. I tu też pojawia się pytanie: czy podatek od nieruchomości powinien być zaliczany do kosztów uzyskania przychodów jako koszt pośredni w dacie poniesienia, czy raczej należy go kwalifikować jako koszt bezpośrednio związany z generowanym w przyszłości przychodem ze sprzedaży inwestycji deweloperskiej?

Wśród organów podatkowych przeważa to pierwsze stanowisko. Przykładowo Izba Skarbowa w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8262

Spis treści
Zamów abonament