Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ustalamy pierwszą ratę na fundusz socjalny

18 marca 2009 | Dobra firma | Renata Majewska
Tabela 1. Tegoroczne odpisy
źródło: Rzeczpospolita
Tabela 1. Tegoroczne odpisy
Tabela 2. Przeliczanie na pełne etaty
źródło: Rzeczpospolita
Tabela 2. Przeliczanie na pełne etaty

Mimo że większą pulę środków na wsparcie pracowników musimy przekazać do końca maja, już teraz możemy się wziąć za rachunki. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby przelać pieniądze jeszcze w marcu

Wcześniejsze przekazanie pieniędzy na wyodrębnione konto bankowe zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jest możliwe pod koniec lutego. Wtedy to poznajemy bowiem kwotę bazową do ustalenia odpisów. Są one odpowiednim procentem średniej płacy w poprzednim roku lub w drugim jego półroczu w zależności od tego, która okaże się wyższa. Naliczamy je niemal za każdego pracownika, bez względu na wymiar jego zatrudnienia, w przeliczeniu na pełne etaty. Do niedawna dokonywaliśmy ich także za chałupników i wykonawców zaangażowanych na umowach agencyjnych trwających nieprzerwanie 30 dni. Te dwie ostatnie grupy wycięło jednak nowe rozporządzenie w sprawie ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych dla celów funduszu socjalnego >patrz ramka. Teraz więc odpisy ustalamy wyłącznie za zatrudnionych.

Przeciętne wynagrodzenie w wersji pomniejszonej o składki emerytalne, rentowe i chorobowe, stanowiące podstawę wymiaru odpisów, ogłasza corocznie prezes Głównego Urzędu Statystycznego w obwieszczeniu do 20 lutego. Tym razem uczynił to w komunikacie z 19 lutego br. (MP nr 11, poz. 138), według którego większa wyszła przeciętna płaca z drugiego półrocza 2008 r., 2666,77 zł. Od tej właśnie kwoty ustalamy zatem tegoroczne odpisy na fundusz socjalny >patrz tabela 1.

Pierwszą ich ratę, w wysokości 75 proc. odpisów podstawowych (na zatrudnionych w normalnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8270

Spis treści
Zamów abonament