Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kleszcz kąsa wirusem

18 marca 2009 | Nauka | Aleksandra Stanisławska
W Europie Środkowej to Austria najlepiej zabezpieczyła się przed kleszczowym zapaleniem mózgu. Szczepieniami przeciw tej chorobie objęto aż 87 proc. ludzi żyjących w tym kraju. W efekcie odnotowuje się tam znikomą liczbę przypadków KZM.  W Polsce do tej pory zaszczepiło się mniej niż 1 proc. osób, mimo że w dużej części kraju ryzyko zakażenia jest bardzo wysokie. Powinien to zrobić każdy, kto przebywa – choćby przez krótki czas – na łące lub w lesie, zwłaszcza rolnicy i grzybiarze.
źródło: Rzeczpospolita
W Europie Środkowej to Austria najlepiej zabezpieczyła się przed kleszczowym zapaleniem mózgu. Szczepieniami przeciw tej chorobie objęto aż 87 proc. ludzi żyjących w tym kraju. W efekcie odnotowuje się tam znikomą liczbę przypadków KZM. W Polsce do tej pory zaszczepiło się mniej niż 1 proc. osób, mimo że w dużej części kraju ryzyko zakażenia jest bardzo wysokie. Powinien to zrobić każdy, kto przebywa – choćby przez krótki czas – na łące lub w lesie, zwłaszcza rolnicy i grzybiarze.

Kto chadza na łąki lub do lasu, niech się szczepi. W ten sposób uniknie bardzo niebezpiecznego zapalenia mózgu

– Kleszcze budzą się z zimowego letargu, kiedy temperatura wzrasta do 5 stopni Celsjusza – twierdzi Arleta Unton-Pyziołek, klimatolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. – Przed 20 laty sezon aktywności tych pasożytów trwał od kwietnia do października. Teraz zaczyna się w marcu, kończy w listopadzie.

Kleszcz to nie tylko nieestetyczny pajęczak. Choroby, które roznosi, mogą doprowadzić do kalectwa lub nawet śmierci.

Mowa tu o kleszczowym zapaleniu mózgu (KZM), które występuje w Europie Środkowej. Choroba zbiera żniwa nie tylko na Mazurach i Podlasiu, gdzie się jej zazwyczaj spodziewamy, ale dotyka już praktycznie całego terenu Polski. Mimo że Główny Inspektorat Sanitarny co roku dolicza się tylko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8270

Spis treści
Zamów abonament