Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jest nowa definicja choroby zawodowej

01 lipca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Rakowska-Boroń

Inspektor sanitarny i właściwy okręgowy inspektor pracy muszą niezwłocznie otrzymać zawiadomienie od pracodawcy o podejrzeniu choroby zawodowej u swojego pracownika.

Takie zawiadomienie ma też obowiązek składać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, a także dentysta i oczywiście lekarz medycyny pracy. Wynika to ze znowelizowanych przepisów kodeksu pracy, które zaczną obowiązywać od 3 lipca.

Wprowadzają one do ustawy definicję choroby zawodowej. Tymczasem nie jest gotowy nowy wykaz chorób zawodowych. Obowiązujący straci moc w piątek 3 lipca. Stanie się tak za sprawą wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 19 czerwca 2008 r. (P 23/07), który uznał, że przepisy, na mocy których został on wydany, są niezgodne z konstytucją. W konsekwencji powstanie tzw. bezprawie legislacyjne – stare przepisy nie będą obowiązywać, a nowych jeszcze nie ma.

W związku z tym nie będzie podstaw do przyznawania świadczeń należnych za utratę zdrowia w trakcie pracy pracownikom, którzy zapadną na zawodową przypadłość po 3 lipca.

Brak okładki

Wydanie: 8358

Spis treści
Zamów abonament