Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szef musi się zgodzić na urlop podwładnego

24 lipca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Ryszard Sadlik

Pracownik, chcąc skorzystać z przysługującego mu prawa do urlopu, musi uzgodnić to ze swoim przełożonym. Każdy bowiem urlop wypoczynkowy, bieżący i zaległy, a także na żądanie, jest udzielany zatrudnionemu przez pracodawcę

Udzielenie urlopu jest jednostronną czynnością pracodawcy zwalniającą pracownika z obowiązku świadczenia pracy i usprawiedliwiającą jego nieobecność w firmie. Pracownik, chcąc skorzystać z urlopu, musi wystosować do pracodawcy wniosek o urlop (w formie pisemnej lub ustnej).

Wniosek ten jest brany przez pracodawcę pod uwagę, ale nie jest dla niego wiążący (poza przypadkami określonymi w art. 163 § 3 i art. 205 § 3 k.p.). Pracodawca może zatem wniosek uwzględnić, jeżeli urlop we wskazanym czasie nie koliduje z koniecznością zapewnienia normalnego toku pracy w firmie. W ten sposób realizacja prawa pracownika do wypoczynku jest korygowana potrzebami pracodawcy i koniecznością obecności pracownika w pracy.

Absencja bez usprawiedliwienia

Pracownik nie może więc samowolnie podejmować decyzji o rozpoczęciu korzystania z urlopu wypoczynkowego, bez uzyskania na to zgody pracodawcy. Jest to tym bardziej istotne, że samowolne udanie się na urlop wypoczynkowy nie stanowi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8378

Spis treści
Zamów abonament