Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pięćdziesięciolatek obniży koszty

12 października 2009 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Rakowska-Boroń

Firmy, które zatrudniają osoby po 50. roku życia, mogą korzystać z czasowych lub stałych ulg w opłacaniu składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Skorzystają z rocznej preferencji tego typu, gdy osoby te nie będą miały więcej niż 54 lata (kobiety) lub 59 lat (mężczyźni), ale nie mniej niż 50, i gdy w ciągu 30 dni przed zatrudnieniem były zarejestrowane jako bezrobotne. Jeśli natomiast pracodawcy zatrudniają pracowników starszych, czyli kobiety po 55. roku życia, a mężczyzn po sześćdziesiątce, nie muszą już w ogóle opłacać za nich należności na oba wspomniane fundusze. Z takiego zwolnienia mogą korzystać także przedsiębiorcy, w których takie osoby pracują nie na podstawie umowy o pracę, lecz np. umowy-zlecenia.

Na tym nie koniec. Jeżeli bowiem pracodawcy zatrudniają osoby po pięćdziesiątce, mogą krócej finansować niezdolność do pracy z powodu choroby takiego pracownika. Od lutego tego roku bowiem wypłacają wynagrodzenia ze swoich środków w razie ich choroby jedynie przez łączny okres do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego.

Brak okładki

Wydanie: 8445

Spis treści
Zamów abonament