Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dom w spadku, czyli nieoczekiwane kłopoty

12 października 2009 | Nieruchomości, budownictwo | GB
Marcin Jasiński radca prawny w kancelarii  Gide Loyrette Nouel, specjalista prawa nieruchomości
źródło: Rzeczpospolita
Marcin Jasiński radca prawny w kancelarii Gide Loyrette Nouel, specjalista prawa nieruchomości

Dostaliśmy nieruchomość w spadku. Jednak po wydaniu postanowienia o podziale spadku znalazł się testament, w którym zmarły właściciel zdecydował inaczej niż sąd. Tracimy działkę i mieszkanie? A może czasem lepiej w ogóle odrzucić spadek?

Rz: Jak dotrzeć do danych o nieruchomościach, które przypadły nam w spadku?

Marcin Jasiński: Dane dotyczące stanu prawnego nieruchomości, w tym właściciela, są zawarte w księdze wieczystej prowadzonej przez właściwy sąd wieczystoksięgowy dla danej nieruchomości (art. 1 ustawy z 6 lipca 1982 roku o księgach wieczystych i hipotece).

Księgi wieczyste są jawne, w związku z tym każdy zainteresowany może uzyskać odpis księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości, co pozwoli ustalić jej stan prawny, w tym osobę będącą jej właścicielem lub użytkownikiem wieczystym.

A co w sytuacji, gdy nie posiadamy numeru księgi wieczystej odziedziczonej nieruchomości?

Bez tego numeru uzyskanie odpisu księgi wieczystej nie będzie możliwe. W takim wypadku niezbędne będzie uzyskanie informacji z ewidencji gruntów i budynków (kataster nieruchomości), dostępnej w starostwie.

W ewidencji gruntów i budynków znajdują się m.in. informacje dotyczące położenia, granic, powierzchni, rodzajów użytków gruntowych oraz klas gruntów, a także oznaczenie ksiąg wieczystych lub zbiorów dokumentów, jeżeli zostały założone dla nieruchomości, w skład której wchodzą grunty.

Warto wiedzieć, że informacje dotyczące oznaczenia księgi wieczystej są jawne, w przeciwieństwie do danych właściciela nieruchomości. Wypis z operatu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8445

Spis treści
Zamów abonament