Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

To jest ów owoc – o „Brewiarzu” Zbigniewa Herberta

22 października 2009 | 85. rocznica urodzin Zbigniewa Herberta | Krystyna Pisarkowa
Nagi Adam kona w ramionach starej Ewy.  Postacie starców u Piera  nie mają nic wspólnego  z tą ruiną człowieka, jaką lubił malować Rembrandt.  Są pełne patosu i mądrości umierających zwierząt  (Z. Herbert, „Piero della  Francesca” [w:] „Barbarzyńca  w ogrodzie”)
źródło: Rzeczpospolita
Nagi Adam kona w ramionach starej Ewy. Postacie starców u Piera nie mają nic wspólnego z tą ruiną człowieka, jaką lubił malować Rembrandt. Są pełne patosu i mądrości umierających zwierząt (Z. Herbert, „Piero della Francesca” [w:] „Barbarzyńca w ogrodzie”)

Poeta ogłosił z początkiem 1998 roku dwa ze swych nowych wierszy, oba pod tytułem „Brewiarz”. Potem dopiero ukazał się jego nowy tomik („Epilog burzy” 1998) zawierający oprócz nich jeszcze dwa inne, tak samo nazwane. Wtedy ujawniło się nie tylko oczywiste, ale i konsekwentne odesłanie do liturgii godzin

Brewiarz – słowo pochodzące z łaciny – oznacza księgę liturgiczną Kościoła rzymskokatolickiego, która zawiera teksty modlitw godzin kanonicznych; jest przeznaczona dla duchowieństwa, ale zalecana także świeckim. Główną częścią brewiarza są psalmy, do których później dołączono hymny, czytania biblijne, patrystyczne i hagiograficzne. Modlitwa brewiarzowa dzieli się na jutrznię, godzinę czytań, modlitwę w ciągu dnia, nieszpory i kompletę. Źródła tej modlitwy wywodzą się z życia monastycznego, a podział jest związany z porami dnia, wypełnionymi modlitwą – rozmową z Bogiem.

Od dziękczynienia do rachunku sumienia

U Herberta wiersz pierwszy – „Panie, dzięki...” – odpowiada „tercji” (trzecia godzina dnia), czyli jutrzni, modlitwie dziękczynnej za powrót światła słońca. Wiersz drugi – to „seksta” (szósta godzina dnia), czyli modlitwa w ciągu dnia: „Panie, obdarz...”. Trzeci to „nona” (dziewiąta godzina dnia), czyli nieszpory, modlitwa przed zachodem słońca: „Panie, pomóż...”. Czwarty wiersz jest modlitwą na zakończenie dnia, zwaną kompleta. U Herberta stała się rachunkiem sumienia i oddaniem w opiekę Boga: „Panie, wiem...”.

W liturgii godzin pojawiają się rozmaite modlitewne formy literackie. Teksty „Brewiarza” Herberta przypominają z form modlitewnych najbardziej psalm, choć pozwalają też myśleć o litanii. Wiersze „Brewiarza” ukazują przede wszystkim...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8454

Spis treści
Zamów abonament