Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawnik na etacie może być niezależny

17 maja 2010 | Prawo | Ireneusz Walencik
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa

– twierdzi Waldemar Koper, prezes Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw, w rozmowie z Ireneuszem Walencikiem

Z powodu sprawy rozpatrywanej ostatnio przez Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu wróciło pytanie o niezależność prawników zatrudnionych w przedsiębiorstwach. Rzecznik generalny Trybunału uważa, że nie może być o niej mowy, bo są opłacani przez pracodawcę. Jak to jest?

Waldemar Koper: Niezależność jest dla prawników piekielnie ważną zasadą. Tylko że ona bierze się z osobowości, a nie z formy współpracy z klientem. W praktyce jest to umiejętność mówienia „nie”, obrony własnego zdania, gdy klient naciska, nieważne, czy wewnętrzny czy zewnętrzny. Mój pogląd na to wynika z wielu obserwacji środowiskowych, ale też z własnych doświadczeń. Spotykałem prawników z kancelarii, którzy potrafili być, mówiąc eufemistycznie, bardzo elastyczni. W „amerykańskim” modelu firm adwokackich preferuje się taki sposób świadczenia usługi, w którym klient ma zawsze rację, czyli w praktyce spełnia się prawie każde jego życzenie.

Uzależnienie finansowe prawnika zewnętrznego może być co najmniej takie samo, a może nawet większe niż wynikające z podporządkowania służbowego prawnika wewnętrznego. Jeżeli kancelaria traci ważnego klienta, to przecież istotnie spadają jej przychody, a to często wpływa i na jej reputację.

Optymalny model to zatrudniony na etacie szef działu prawnego w przedsiębiorstwie, który wyjaśnia, jak obiektywnie rozumieć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8624

Spis treści
Zamów abonament