Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kijów w objęciach Moskwy

22 maja 2010 | Plus Minus | Tatiana Serwetnyk Piotr Kościński
Wiktor Janukowycz i Dmitrij Miedwiediew podczas wizyty rosyjskiego prezydenta na Ukrainie, maj 2010 r.
źródło: Rzeczpospolita
Wiktor Janukowycz i Dmitrij Miedwiediew podczas wizyty rosyjskiego prezydenta na Ukrainie, maj 2010 r.

Ukraina, do niedawna kandydat do NATO i Unii Europejskiej, wykonała obrót o 180 stopni, wpadając w ramiona Rosji. Czego chce Moskwa, co odda Kijów, czy są jakieś granice ustępstw z obu stron?

Od objęcia 25 lutego urzędu prezydenta Ukrainy przez Wiktora Janukowycza stosunki ukraińsko-rosyjskie zacieśniają się z dnia na dzień. Każde kolejne spotkanie Janukowycza z rosyjskim prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem i premierem Władimirem Putinem przynosi nowe, niespodziewane porozumienia na linii Kijów – Moskwa. Choć zgodne z programem Janukowycza i jego Partii Regionów, to jednak zawarte bardzo szybko, jakby pośpiesznie.

Gwarant czy kolaborant



Można odnieść wrażenie, że nowe władze ukraińskie szybko i tanio oddają wszystko, o co Rosja zabiegała od lat 90. Symbolem stało się przedłużenie umowy o stacjonowaniu rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Krymie do 2042 roku.

Na Krym, zamieszkany w większości przez ludność rosyjskojęzyczną, łakomym okiem patrzą niektórzy rosyjscy politycy. To mer Moskwy Jurij Łużkow otwarcie mówił, że kwestia przynależności półwyspu „jest otwarta”. Z tego powodu został uznany na Ukrainie za persona non grata (za prezydentury Wiktora Juszczenki). Obecność Floty Czarnomorskiej wzmacnia pozycję rosyjską i stwarza zagrożenie dla ukraińskiego państwa. Mimo to Janukowycz zgodził się na jej pozostanie w zamian za ulgi w kontraktach gazowych.

Janukowycz rozważa propozycję Putina połączenia spółek paliwowych Gazpromu i Naftohazu. Analitycy po oszacowaniu wartości aktywów obu firm stwierdzili, że Naftohaz miałby we...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8629

Spis treści
Zamów abonament