Wymuszona transakcja nie jest opodatkowana
Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego przymusowy wykup akcji nie jest obciążony podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Fiskus uważa jednak inaczej
Instytucja prawna przymusowego wykupu akcji zawarta jest w art. 418 kodeksu spółek handlowych (dalej k.s.h.). Przy przeprowadzaniu tej operacji pojawiają się wątpliwości dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej PCC).
Czy to sprzedaż
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o PCC podlega mu m.in. umowa sprzedaży. Wobec tego powstała wątpliwość, czy do przymusowego wykupu akcji ten przepis ma zastosowanie. Od tego zależy bowiem, czy transakcja będzie obciążona 2-proc. podatkiem.
Stanowisko fiskusa w tej sprawie nie jest jednolite. Przeważająca część organów podatkowych uznawała jednak, że przymusowy wykup akcji jest szczególnym rodzajem umowy sprzedaży. Podlega więc opodatkowaniu. Przykładem takiej odpowiedzi jest pismo Izby Skarbowej w Poznaniu z 21 grudnia 2007 r. (ILPB2/415-174/07-2/MK). Czytamy w nim, że przymusowy wykup akcji jest szczególnym typem umowy sprzedaży praw majątkowych, której stronami są akcjonariusze mniejszościowi jako sprzedający i akcjonariusze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta