Nie jest łatwo o rekompensatę za bezprawną dyscyplinarkę
Zwolniony musi aktywnie poszukiwać pracy, jeśli chce uzyskać od byłego szefa pieniądze za czas spędzony na bezrobociu
Całkowity brak aktywności pracownika w poszukiwaniu nowego zatrudnienia wyklucza uznanie, że między szkodą wynikłą z pozostawania bez pracy po upływie okresu równego okresowi wypowiedzenia a bezprawnym rozwiązaniem przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy podwładnego istnieje adekwatny związek przyczynowy.
Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 22 czerwca 2010 r. (I PK 38/10).
To punkt wyjścia
Pracownik niesłusznie zwolniony dyscyplinarnie może otrzymać odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Jeżeli rozwiązano umowę o pracę zawartą na czas określony albo na czas wykonania określonej pracy, przysługuje ono w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie dłużej jednak niż za trzy miesiące. Tak wynika z art. 58 kodeksu pracy. Pieniądze należą się niezależnie od rozmiarów poniesionej przez podwładnego szkody i od tego czy szkoda rzeczywiście powstała.
Art. 58 k.p. ma zapewnić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta