Kiedy warto złożyć skargę na przewlekłość postępowania
Strona, której sprawa utknęła w sądzie cywilnym, może nie tylko domagać się jej przyspieszenia, ale i zapłaty nawet 20 tys. zł przez Skarb Państwa
Zgodnie z art. 45 ust. 1 konstytucji każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd.
Wynika to również z konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, której art. 6 mówi, że każdy ma prawo do sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia jego sprawy w rozsądnym terminie.
Nie tylko po roku
O nieuzasadnionej zwłoce w postępowaniu można mówić wtedy, kiedy postępowanie trwa dłużej, niż jest to konieczne dla wyjaśnienia sprawy. Co to oznacza w praktyce?
Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę terminowość i prawidłowość czynności sądowych, charakter sprawy, stopień jej faktycznej i prawnej zawiłości, znaczenie dla strony skarżącej oraz, co istotne, zachowanie się strony, która skarży się na przewlekłość (np. czy podjęła jakiekolwiek kroki, by postępowanie przyspieszyć).
Terminy instrukcyjne
Polskie sądy często przyjmują, że jeśli postępowanie (od dnia jego wszczęcia) nie trwa dłużej niż 12 miesięcy, to nie można jeszcze mówić o przewlekłości. Taki wniosek wysnuły na podstawie przepisu, który mówi, że po złożeniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta