Firmy słono zapłacą za decyzję Unii
Wdrożenie nowych przepisów wydanych przez Parlament Europejski będzie kosztować największe polskie przedsiębiorstwa dziesiątki milionów złotych
REACH – nazwa jest skrótem angielskiego Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals – to rozporządzenie Parlamentu Europejskiego dotyczące bezpiecznego stosowania chemikaliów. Przepisy weszły w życie 1 czerwca 2007 roku, zastępując obowiązujące dotychczas prawo.
To właśnie REACH nakłada na producentów i importerów z krajów Unii Europejskiej, a także Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, obowiązek rejestracji substancji chemicznych, które wprowadzają na rynek.
Napięcie rośnie
Cały proces jest rozłożony na lata. Przez sześć miesięcy w 2008 roku dokonywano tzw. rejestracji wstępnej. Polskie przedsiębiorstwa zarejestrowały w tym czasie w Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) ponad 173,3 tys. różnych substancji.
173 tysiące substancji zarejestrowały wstępnie polskie firmy
Znaleźliśmy się więc w czołówce państw, które wdrażają nowe przepisy. Więcej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta