Korespondencja pod ochroną
Dając pracownikowi komputer, firma powinna zastrzec, że ma być wykorzystywany wyłącznie w celach służbowych. W ten sposób zabezpieczy się przed naruszeniem prywatności zatrudnionych
Komputer stał się powszechnym narzędziem pracy. Większość firm wyposaża swoich pracowników w służbowe laptopy lub stacjonarne PC. Co do zasady taki sprzęt powinien być traktowany wyłącznie jako narzędzie pracy i nie powinien być wykorzystywany przez pracowników do celów prywatnych.
W praktyce jednak ta zasada często bywa łamana, co może wywoływać negatywne konsekwencje zarówno dla pracodawców, jak i dla pracowników.
E-mail pod specjalnym nadzorem
Z punktu widzenia pracodawców korespondencja prywatna pracownika wpadająca do służbowej skrzynki może być źródłem kłopotów. Dlatego że dobra osobiste pracownika, takie jak tajemnica korespondencji i ochrona prywatności, pozostają pod ochroną prawa, także w sytuacji gdy znajdą się na firmowych serwerach.
Oznacza to, że pracodawca, który otwiera prywatne wiadomości lub pliki podwładnego, może łamać przepisy, a konkretnie art. 49 Konstytucji RP...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta