VAT,świadczenia gwarancyjne,wymiana towarów,naprawa
Świadczenia gwarancyjne wykonywane przez producenta czy sprzedawcę nie podlegają opodatkowaniu. Nie ma tu znaczenia, czy kupującym był kontrahent z Polski, z Unii Europejskiej czy z kraju trzeciego
Dlatego wymiana towaru czy jego naprawa w ramach gwarancji nie powinna być dokumentowana ani fakturą, ani fakturą korygującą, tylko notą księgową albo dokumentem magazynowym.
W transakcjach krajowych...
Wymiana towaru na niewadliwy odbywa się w ramach już wykonanej i opodatkowanej dostawy. Nabywca wadliwego towaru zwracając go w ramach gwarancji, nie rezygnuje z zakupu. Nie zawiera też nowej umowy kupna. W następstwie czynności podjętych przez gwaranta otrzyma taki sam towar, z tym że pełnowartościowy.
Realizacja obowiązków gwarancyjnych jest jedynie wykonaniem zobowiązań ciążących na jednej ze stron, w tym wypadku na sprzedawcy. Wymiana towaru w ramach gwarancji została skalkulowana w cenie i opodatkowana na etapie sprzedaży produktu objętego gwarancją. Kwota należna z tytułu sprzedaży (obrót) obejmuje bowiem całość świadczenia należnego od nabywcy, w tym za przysługujące mu prawo do gwarancji.
Realizacja zobowiązania gwarancyjnego może polegać także na usunięciu wady fizycznej rzeczy przez gwaranta przez wykonanie usługi naprawy lub wymianę uszkodzonej części. Wykonywane przez gwaranta naprawy są integralnym elementem zawartej umowy sprzedaży towaru i mają na celu nieodpłatne przywrócenie gwarantowanej jakości. Nie jest w takim wypadku wykonywana żadna dodatkowa usługa opodatkowana VAT. Taka naprawa mieści się w cenie pierwotnie nabytego towaru.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta