Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypowiedzenie za drzemkę

21 grudnia 2010 | Prawo i praktyka | Tomasz Morycz

Pracownik, który zasypia w pracy, nie wykonuje swoich obowiązków i naraża firmę na straty. Jeśli nie trwało to chwilę i nie było uzasadnionej przyczyny, można go za to zwolnić

Podstawowym i zarazem najważniejszym obowiązkiem podwładnego jest wykonywanie zadań zleconych przez przełożonego.

Zobowiązanie to zostało sformułowane w art. 100 § 1 kodeksu pracy, który zawiera przykładowy katalog obowiązków pracowniczych. Wynika również wprost z istoty stosunku pracy i definiującego go art. 22 § 1 k.p.

Tym samym pracownik musi utrzymywać swoją gotowość do świadczenia pracy na możliwie najwyższym poziomie. Powinien więc dbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, w tym w szczególności przeznaczać czas wolny na odpoczynek po wykonanych obowiązkach i przygotowanie się do kolejnych.

Zmęczenie sprzyja zaśnięciu

Teoretycznie wykorzystanie odpoczynku nie jest niczym ograniczone. Jednak w praktyce musi odpowiadać pewnym warunkom. Podwładny nie może w czasie przerwy w świadczeniu pracy zachowywać się w sposób, który utrudni lub uniemożliwi realizację powierzonych mu czynności. Jeśli przykładowo urządza zakrapianą alkoholem niedzielną imprezę rodzinną czy do późna pracuje przy remoncie swojego domu, z pewnością w poniedziałek będzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8808

Spis treści
Zamów abonament