Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Postępowanie adopcyjne

12 sierpnia 1996 | Prawo | JM

Limit na styczność

Postępowanie adopcyjne

Zgodnie zart. 120

1

§ 1 k. r. o. "przed orzeczeniem przysposobienia sąd opiekuńczy może określić sposób i okres osobistej styczności przysposabiającego z przysposabianym".

Dość enigmatyczne są intencje tego przepisu. Wiadomo bowiem, że wszczęcie postępowania adopcyjnego jest dowodem stanowczego wyboru, wręcz determinacji przysposabiających. Z drugiej strony przysposabiane dziecko znajduje się wtedy najczęściej w placówce opiekuńczej, która nie jest ani naturalnym, ani pożądanym dlań środowiskiem wychowawczym. Biorąc pod uwagę obie te okoliczności, trudno zrozumieć, dlaczego preadopcja powinna być tylko czymś możliwym, fakultatywnym, nie zaś niezbędnym, obligatoryjnym. Jeżeli bowiem sprawa o adopcję już się toczy, regułą powinna być preadopcja, od której można byłoby odstąpić tylko wtedy, gdyby miała zagrażać dobru dziecka.

Argumentem za zasadą preadopcji jest również potrzeba weryfikacji zarówno predyspozycji ikwalifikacji przysposabiających, jak i szans na rodzinną adaptację przysposabianego dziecka. Preadopcja jest tu jedynym wiarygodnym sposobem ustalenia tych okoliczności, gdyż wszelkie pozostałe projekcje obarczone są olbrzymim ładunkiem mniej lub bardziej zasadnych przypuszczeń. Takie też zresztą są powody, dla których w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 829

Spis treści
Zamów abonament