Nieopłacalna opieszałość
Zwłoka we wprowadzaniu reformy systemu emerytalno-rentowego zwiększa nie tylko koszty ekonomiczne, ale i polityczne. Rachunek do zapłacenia obciąży konto koalicji.
Nieopłacalna opieszałość
Janusz A. Majcherek
Skutki niedawnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego iopinie wyrażane w wywołanej nim publicznej dyskusji, wyraźnie pokazują, że odwlekanie reformy ubezpieczeń społecznych, a zamiast tego doraźne manipulowanie dotychczasowymi przepisami przynosi już nie tylko ekonomiczne, ale i polityczne koszty wyższe od tych, jakie wiązałyby się z wprowadzeniem zupełnie nowego systemu. Rządzącej koalicji przychodzi płacić nie tylko za lata zaniechań, ale także uprawiania bezmyślnej propagandy emeryckiej krzywdy, w czym jej obecni członkowie brali gorliwie udział.
Skutki propagandowej niefrasobliwości
System emerytalno-rentowy oraz socjalna kondycja jego klienteli to jedna z najbardziej zmistyfikowanych i zakłamanych dziedzin życia społeczno-ekonomicznego w Polsce. Trwająca przez wiele lat zmasowana agitacja polityków, partii i związków zawodowych, zwłaszcza uczestniczących w kilku kolejnych kampaniach wyborczych, doprowadziła do powstania, a potem utrwalenia jednego z najpotężniejszych irównocześnie najbardziej rozmijających się z rzeczywistością mitów zasiedlających świadomość społeczną: o krzywdzie i nędzy emerytów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta