Transformacja gospodarki wyprzedziła reformę sfery socjalnej
Od planu do rynku
Transformacja gospodarki wyprzedziła reformę sfery socjalnej
Rządy krajów Europy Środkowej i Wschodniej zajmowały się ostatnio łagodzeniem socjalnych skutków transformacji -- bezrobocia i ubożenia niektórych grup społecznych. Tworzenie nowych instrumentów i instytucji w sferze socjalnej zeszło na dalszy plan. Chwalebnym wyjątkiem są Czechy, gdzie nie zaniedbywano reform systemowych -- uważa Stanisława Golinowska z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych *) .
Polityka ochrony najuboższych miała szczególne znaczenie podczas kryzysu gospodarczego pierwszych lat transformacji. W Polsce minął on stosunkowo szybko. Pierwsze symptomy ożywienia pojawiły się w 1992 r. , w innych krajach Europy Środkowej rok później, w krajach nadbałtyckich dwa lata później, a w pozostałych krajach postradzieckich w ubiegłym roku. Osłanianie przed skutkami kryzysu odbywało się różnymi metodami. W krajach, gdzie przemiany rynkowe były zaawansowane, dochodziło do redystrybucji dochodów. Środki na osłony czerpane były z podatków od osób fizycznych, z podatku VAT oraz składek na ubezpieczenia społeczne. W krajach o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta