Roboty są wśród nas
Dominują przemysłowe; nowe generacje sprawą przyszłości
Roboty są wśród nas
Na ponad 700 tys. szacuje się liczbę robotów przemysłowych "zatrudnionych" w zakładach produkcyjnych w świecie. Według ocen Komisji Ekonomicznej ONZ i Międzynarodowej Federacji Robotyki w ostatnich lata ch ponownie obserwuje się zainteresowanie przemysłu tego rodzaju urządzeniami technologicznymi i na koniec 1997 r. ich liczba może osiągnąć 830 tys. , a rocznie ich sprzedaż może wynieść ponad 100 tys. Prognozowany popyt na roboty ma wpływ na pewne ożywianie prac nad kolejnymi generacjami tych urządzeń również takich, które nie tylko -- jak dotychczas -- kryć się będą we wnętrzu fabrycznych hal. Większa mobilność robotów, większa autonomiczność ich działania, większe wykorzystanie w ich budowie np. elementów sztucznej inteligencji, a takim celom podporządkowane są prace, być może pozwoli na nowe zastosowania automatów -- w przemyśle i również poza nim.
W o wiele mniejszym stopniu niż kiedyś ta technika skupia uwagę tzw. szerszego ogółu zwolenników i przeciwników nowych technologii. Być może z tej przyczyny, że rzeczywistość niezbyt dużo ma wspólnego z wizjami twórców literatury science fiction; roboty z wyglądu nie przypominają ludzi, "inteligencja" automatów, jak dotychczas, nie stanowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta