Toksyczny barszcz
Naukowcy nie zaradzili
Toksyczny barszcz
Każdego roku statystyki szpitalne notują średnio 40 - 50 tys. zatruć roślinami i ukąszeń zwierząt jadowitych. Z tego 0, 3 proc. przypadków dotyczy spożycia korzeni, kłączy liści, kwiatów owoców lub nasion roślin trujących. Nie wszystkie z tych roślin są jednakowo niebezpieczne, ale jest ich wiele.
Najwięcej kłopotów tego lata mamy z barszczem Sosnowskiego (zwanym też zwyczajnym -- Heracleum sphondylium) . Roślina ta nie ma nic wspólnego z polskim poczciwym burakiem. Jest wyjątkowo trująca. Zawiera furokumaryny, pimpinelinę, izopimpinelinę i bergapten -- substancje toksyczne. Coraz częściej z jej powodu dochodzi do poparzeń, szczególnie u dzieci.
Resort ochrony środowiska zapowiedział w ub. r. , że będą prowadzone akcje zwalczania barszczu Sosnowskiego (o czym pisaliśmy) . Departament Ochrony Przyrody ministerstwa zlecił Instytutowi Botaniki im. W. Szafera PAN w Krakowie pracę na temat pełniejszego poznania biologii rośliny isposobów zahamowania jego ekspansji. Problem nie został potraktowany tak, jak na to zasługuje....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta