Strata w prawie daninowym
Strata w prawie daninowym
Jacek Kulicki
Pozytywny efekt w działalności gospodarczej wyraża się m. in. osiągniętym zyskiem (w kategoriach podatkowych -- dochodem) , a efekt negatywny -- poniesioną stratą.
Pojęcie "strata" dla celów podatkowych definiują -- tak samo -- ustawy: z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r. nr 90, poz. 416 ze zm. ; w skrócie: ustawa o pf) ; z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. nr 106, poz. 482 ze zm. ; w skrócie: ustawa o pp) . Pierwsza czyni to w ust. 2 art. 9, druga w ust. 2 art. 7.
Zgodnie z powołanymi przepisami ze stratą dla celów podatkowych, i to tylko podatku dochodowego (pojęcie to, podobnie jak pojęcie "dochód", funkcjonuje wyłącznie w podatkach dochodowych) , mamy do czynienia, gdy koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów w danym roku podatkowym. Jak łatwo zauważyć, pojęcie "strata" w kategoriach prawa podatkowego związane jest nierozerwalnie, podobnie jak pojęcie "dochód", z uzyskaniem przychodów i poniesieniem kosztów ich uzyskania oraz rokiem podatkowym.
Powiązanie straty z uzyskaniem przychodów i poniesieniem kosztów ich uzyskania oznacza, że ze stratą
nie będziemy mieli do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta