Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strata w prawie daninowym

12 sierpnia 1996 | Prawo | JK

Strata w prawie daninowym

Jacek Kulicki

Pozytywny efekt w działalności gospodarczej wyraża się m. in. osiągniętym zyskiem (w kategoriach podatkowych -- dochodem) , a efekt negatywny -- poniesioną stratą.

Pojęcie "strata" dla celów podatkowych definiują -- tak samo -- ustawy: z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r. nr 90, poz. 416 ze zm. ; w skrócie: ustawa o pf) ; z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. nr 106, poz. 482 ze zm. ; w skrócie: ustawa o pp) . Pierwsza czyni to w ust. 2 art. 9, druga w ust. 2 art. 7.

Zgodnie z powołanymi przepisami ze stratą dla celów podatkowych, i to tylko podatku dochodowego (pojęcie to, podobnie jak pojęcie "dochód", funkcjonuje wyłącznie w podatkach dochodowych) , mamy do czynienia, gdy koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów w danym roku podatkowym. Jak łatwo zauważyć, pojęcie "strata" w kategoriach prawa podatkowego związane jest nierozerwalnie, podobnie jak pojęcie "dochód", z uzyskaniem przychodów i poniesieniem kosztów ich uzyskania oraz rokiem podatkowym.

Powiązanie straty z uzyskaniem przychodów i poniesieniem kosztów ich uzyskania oznacza, że ze stratą

nie będziemy mieli do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 829

Spis treści
Zamów abonament