Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Morze w worku

02 września 1996 | Nauka i Technika | KF

Geotekstylia na fali i pod wiatr

Morze w worku

Ubywa nam ziemi. Linia brzegowa cofa się w stronę lądu. Obecnie nasze państwo gubi 0, 5 km kw. rocznie swojej powierzchni. Ponad 500 km wybrzeża to jedyne miejsce, gdzie Polska traci swoje terytorium. Co się stanie, kiedy poziom Bałtyku podniesie się za pół wieku o 2 m, łatwo sobie wyobrazić. Hel będzie szeregiem wysp, Żuławy zostaną podlane od dołu, bo poziom wody gruntowej się podniesie, wybrzeża będą nadal gwałtownie się cofały. Sprawa portów, nabrzeży portowych, to wszystko zostanie zaprzepaszczone, jeśli tendencja się utrzyma i za 50 lat średni poziom morza podniesie się o metr.

Katastrofie, choć może nie na tak wielką skalę, usiłują zaradzić naukowcy z Instytutu Morskiego w Gdańsku. Opracowali konstrukcje ochronne brzegów morskich ze stabilizacją refulatów z zastosowaniem geotekstyliów i geobiotekstyliów. Oryginalna polska technologia chroniona jest patentami w kraju i za granicą. Reprezentuje najwyższy poziom techniczny na świecie -- orzekli eksperci z Komitetu Badań Naukowych, współfinansujący projekt.

Nic nie oprze się falom?

Tak jak krople drążące kamień, fale morskie cierpliwie, dzień po dniu, roztrzaskując się o wybrzeże kruszą skały i doprowadzają do ruiny wzniesione przez człowieka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 848

Spis treści
Zamów abonament