Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniunktura dla konkurencyjnych

02 września 1996 | Nauka i Technika | ZZ

Przemysł okrętowy światowy i polski

Koniunktura dla konkurencyjnych

Koniunktura przez co najmniej najbliższe 5 lat -- wieszczą światowe ośrodki badawcze przemysłu okrętowego. Przewidują, że i przez następne 5 lat zapotrzebowanie na statki utrzyma się na wysokim poziomie. To co jest dobre dla światowego przemysłu, będzie zapewne także dobre dla polskiego przemysłu okrętowego, tym bardziej że pod względem zamówień Polska zajmuje 6 miejsce wśród światowych producentów statków. Ale nie można zapominać, że te prognozowane "dobre czasy" nadchodzą dla przemysłu, w którym występuje niezwykle silna konkurencja.

Moc wytwórcza światowych stoczni nie jest wykorzystana w pełni -- nadwyżka wynosi ok. 25 proc. Tu więc tkwi źródło ostrej rywalizacji. Armatorzy także nie wykorzystują całego swego potencjału przewozowego, czyli jest także tzw. nadwyżka tonażu.

Wśród największych

W każdym jednak razie, w ub. r. według Lloyd'sRegister of Shipping, o 6 proc. zwiększyły się zamówienia na statki handlowe i wyniosły 48, 5 mln ton brutto. Od 1977 r. jest to największy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 848

Spis treści
Zamów abonament