Szeryf i Monsieur Europe
Amerykańska polityka sankcji ujawnia różnice pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i ich europejskimi sojusznikami
Szeryf i Monsieur Europe
Maria Wągrowska
Amerykańskie sankcje przeciwko Kubie, Iranowi i Libii wzburzyły zachodnioeuropejskich sojuszników USA. Partnerzy Stanów Zjednoczonych uznali, że sankcje kierują się pośrednio przeciwko interesom Unii Europejskiej. Stosunki Waszyngtonu i Brukseli zostały wystawione na kolejną próbę w jednej z najbardziej wrażliwych dziedzin: polityce wobec państw trzecich. A ledwie przed rokiem podpisano deklarację, w której postanowiono trzymać się wspólnej linii. Obecny kryzys w stosunkach Stany Zjednoczone -- UE może się przyczynić do tego, że "15" łatwiej będzie kształtować politykę zagraniczną zgodnie z założeniami traktatu z Maastrichtu. W tym sensie amerykańskie sankcje to dar nieba dla tych wszystkich krajów UE, które pragną ścisłej, również politycznej, integracji.
Wierzchołek góry lodowej
Czy można pozwolić, by wolny handel ograniczało wyłącznie jedno jedyne państwo -- nawet jeżeli akceptuje się jego przywódczą rolę w świecie? Czy można tolerować naruszanie przez USA reguł, którymi ma się kierować niedawno powstała Światowa Organizacja Handlu (WTO) ? Czy jednostronne sankcje nie oznaczają pogwałcenia prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta