Świetna przeszłość, trudna teraźniejszość
Paryska Sorbona
Świetna przeszłość, trudna teraźniejszość
Piotr Kasznia z Paryża
Ze wspaniałej przeszłości Sorbony pozostało niewiele. Dzisiaj przegrywa ona konkurencję nie tylko ze szkołami wyższymi przygotowującymi elitę polityczną i gospodarczą kraju, ale także zwieloma innymi uniwersytetami francuskimi. Przywrócenie Sorbonie dawnej rangi wymagałoby m. in. radykalnej reformy systemu szkolnictwa wyższego, ale na to kolejne rządy od wielu lat nie mogą się zdobyć.
Ośla czapka dla Sorbony
Nieliczni studenci, którzy snują się latem po Sorbonie, zapewne nie wiedzą o tym, że ich sławna szkoła dostała na początku lipca bardzo surową notę od państwowej komisji, która co roku ocenia wszystkie uniwersytety. Fakt, że tylko 10 proc. studentów kończy pierwszy etap studiów, plasuje Sorbonę na samym dole listy 95 uniwersytetów (studia uniwersyteckie we Francji składają się z trzech w miarę autonomicznych dwuletnich lub rocznych etapów) .
Komisja, coś w rodzaju Najwyższej Izby Kontroli dla uniwersytetów, poświęciła ponadto Sorbonie w tym roku osobny, przeszło 150-stronicowy raport. Krytykuje w nim nie tylko niski poziom nauczania, ale także bardzo złą organizację studiów, brak informacji i opieki nad studentami pierwszego roku, ciasnotę pomieszczeń, w których prowadzone są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta