Brak następstwa prawnego
Likwidacja przedsiębiorstwa państwowego
Brak następstwa prawnego
Przedsiębiorstwo zlikwidowane na podstawie art. 37 ust. 2 w zw. z art. 37 ust. 1 pkt 3 ustawy o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (dalej: ustawa o p. p. p. ) w celu oddania jego mienia do odpłatnego korzystania spółce spełniającej warunki określone w art. 38 tej ustawy nie jest następcą prawnym tegoż przedsiębiorstwa na gruncie prawa podatkowego. Nie stanowi więc jego nowej formy prawnej, co oznacza, iż otwiera swoje księgi rachunkowe na dzień rozpoczęcia działalności (§ 15 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia ministra finansów z 15 stycznia 1991 r. w sprawie zasad prowadzenia rachunkowości (Dz. U. nr 10, poz. 35 z późn. zm. ) -- orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Ta ważna teza (opubl. w "Prawo Gospodarcze" 1996, nr 7) przypomniała kwestię sukcesji prawnej i jej skutków w sferze praw podatkowych. W uzasadnieniu przypomniano, że ustawa o p. p. p. przewiduje dwie drogi prywatyzacji. Pierwszą jest przekształcenie przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, drugą zaś jego zlikwidowanie w celu m. in. oddania do odpłatnego korzystania na czas oznaczony przedsiębiorstwa lub zorganizowanych części jego mienia spółce pracowniczej (art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta