Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak doprowadzić do wygaśnięcia umowy

21 lipca 2011 | Prawo i praktyka | Luiza Modzelewska

W interesie przedsiębiorcy leży rozróżnianie czynności polegających na odstąpieniu od umowy, jej wypowiedzeniu czy rozwiązaniu. Rodzą one różne skutki

Jednym z kluczowych – także dla przedsiębiorców – a jednocześnie powodujących niejednokrotnie nieporozumienia w obrocie gospodarczym zagadnień jest kwestia sposobów zakończenia stosunku prawnego, zwłaszcza wynikającego z umowy.

Przepisy prawa cywilnego przewidują bowiem kilka instytucji, które prowadzą do wygaśnięcia umowy, zróżnicowanych pod względem konstrukcji, przesłanek zastosowania i skutków. Mowa tu przede wszystkim o rozwiązaniu umowy, odstąpieniu od umowy, wypowiedzeniu umowy oraz o unieważnieniu jej lub rozwiązaniu na mocy orzeczenia sądu. Pojęcia te, choć używane – nie tylko w języku potocznym – zamiennie, odpowiadają odrębnym instytucjom prawa cywilnego. Także przedsiębiorcy nie powinni ich mylić.

Choć zgodnie z art. 65 § 2 kodeksu cywilnego w umowach należy raczej badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, aniżeli opierać się na dosłownym jej brzmieniu, termin, jakiego użyją strony na określenie sposobu zakończenia bytu prawnego umowy, ma doniosłe znaczenie. Trzeba bowiem pamiętać, że ustalenie rzeczywistego zamiaru stron – przedsiębiorców – rodzi niejednokrotnie trudności, zwłaszcza że na tym tle między stronami może powstać spór. Wówczas użyty w treści umowy termin staje się decydującym argumentem.

Ponadto trzeba mieć na uwadze, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8984

Spis treści
Zamów abonament