Banki muszą szukać kapitałów
Ponad 8 tys. unijnych banków do 2019 r. musi pozyskać łącznie 460 mld euro – ocenia Komisja Europejska. Może to doprowadzić do spowolnienia wzrostu gospodarczego. Bruksela proponuje zaostrzenie regulacji ostrożnościowych i wprowadzenie kar, aby zapobiec kolejnemu kryzysowi w Europie
Korespondencja z Brukseli
Komisja Europejska przedstawiła wczoraj propozycje nowej dyrektywy oraz rozporządzenia, które mają wzmocnić kapitałowo banki, poprawić jakość funduszy własnych i ograniczyć ryzykowne zachowania. To konkretne przepisy, które przekładają na język obowiązujących regulacji zalecenia tzw. Bazylei III – globalnego porozumienia w sprawie nadzoru bankowego. Na Bazyleę III zgodziła się cała G20, ale UE jako pierwsza proponuje konkrety.
– Nasz pakiet o 70 proc. zmniejszy ryzyko wystąpienia kryzysu bankowego – mówił Michel Barnier, unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego i instytucji finansowych. – Nawet jeśli się wydarzy, to jego skala będzie mniejsza i tym samym mniejsze koszty ponoszone przez podatników – przekonywał.
Nowe regulacje, jeśli zatwierdzą je w głosowaniu większościowym państwa członkowskie oraz Parlament Europejski, będą obowiązywały banki w UE. Ale ze względu na ogromną skalę ich działania oznacza to ograniczenie ryzyka aż połowy aktywów na świecie. Dla porównania – banki amerykańskie dysponują 20 proc. globalnych aktywów. Przepisy uregulują działalność 8200 banków. Mają być wprowadzane w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta