Indeksy ważone obrotami
Portfele według modeli indeksowych
Indeksy ważone obrotami
Ostatnie trzy tygodnie to okres niezbyt intensywnych wzrostów z niewielkimi korektami. Wszystkie indeksy, zarówno oficjalne, jak i nieoficjalne, zyskały w tym czasie na wartości. Na wynik ten duży wpływ miał ostatni tydzień, który przyniósł dosyć gwałtowny wzrost cen większości spółek. Wanalizowanym okresie indeksy cenowe, uwzględniające wszystkie akcje, wzrosły o około 5 proc. , przy czym indeks bazujący na średniej arytmetycznej (PMI) był nieznacznie lepszy od bazującego na średniej geometrycznej (IG-MAGNUS) . Indeksy oficjalne, uwzględniające kapitalizację spółek rynku podstawowego, wykazały prawie o połowę niższe zyski -- WIG i WIG 20 zyskały odpowiednio 3, 5 proc. i 2, 4 proc. Znacznie lepsze efekty mogli osiągnąć inwestorzy lokujący papiery tylko na rynku równoległym -- WIRR zyskał 9, 8 proc. , czyli prawie 2 razy więcej niż średnia spółka na giełdzie i ponad 4 razy więcej niż 20 najważniejszych spółek (WIG 20) .
Efekty stosowania analizy portfelowej w ostatnim czasie miały bardzo duży rozrzut. Inwestorzy unikający ryzyka oraz inwestujący tylko w akcje rynku podstawowego zyskali w ciągu ostatnich trzech tygodni w sposób zbliżony do przeciętnych inwestycji. Inwestorzy, którzy zaryzykowali wybierając akcje rynku równoległego, stracili...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta