Zasada anonimowości obrotu
Na rynku kapitałowym
Zasada anonimowości obrotu
Ponadpięcioletnie doświadczenia w stosowaniu ustawy z 22 marca 1991 r. -- Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (w skrócie u. p. o. p. w. ) pozwalają na analizę zasad funkcjonowania rynku kapitałowego. Na przyjętej koncepcji regulacji publicznego obrotu zważyła konieczność realizacji zasady bezpieczeństwa i pewności obrotu, którą zwłaszcza nakierowano na ochronę interesów drobnych inwestorów. Nie można przeto zapominać, iż stopień skomplikowania relacji zachodzących w ramach publicznego obrotu, a determinowany specyfiką tego segmentu rynku finansowego, powoduje niejako z góry jego nieczytelność. Z tego też względu zasadniczego znaczenia nabiera postulat społecznego zaufania dla instytucji publicznego obrotu.
Uznając zatem za wskazane objęcie publicznego obrotu szczególną regulacją prawną, ustawodawca wprowadził odmienne od obowiązujących w obrocie tradycyjnym zasady dokonywania obrotu papierami wartościowymi znajdującymi się w publicznym obrocie. Odmienność tę skorelowano z instytucjonalną infrastrukturą rynku kapitałowego. Zadania, jakie postawiono przed poszczególnymi podmiotami występującymi w ramach publicznego obrotu bądź to w funkcji organizatorskiej, bądź nadzorującej, są z natury rzeczy odmienne. Dopiero więc ich kompleksowe ujęcie pozwala...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta