Plaga dotyka nas wszystkich
Korozjoniści z całego świata w Gdańsku
Plaga dotyka nas wszystkich
Korozja kosztuje nasz kraj 6--10 proc. dochodu narodowego brutto, co według oceny krajowych specjalistów wynosi w tym roku 20, 6--34, 4 mld zł. Straty te przewyższają wartość corocznych wydatków państwa na naukę, oświatę, służbę zdrowia i wojsko.
Wszystkie duże zakłady przemysłowe mają własną straż pożarną. Dlaczego nie mają własnej służby przeciwkorozyjnej uzbrojonej w potrzebny sprzęt i wiedzę przeciw procesowi, który kosztuje więcej niż pożary -- zauważa prof. Romuald Juchniewicz, przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji "Korozja `96", która dziś rozpoczyna się w Politechnice Gdańskiej.
Krajowe i zagraniczne firmy przedstawią nowe urządzenia, materiały, aparaty i środki stosowane na świecie do zwalczania i badania korozji. Będzie można zobaczyć nowe techniki monitorowania i kontrolowania procesu korozji w przemyśle i gospodarce. Zaprezentowane zostaną urządzenia do ochrony katodowej infrastruktury miejskiej, np. gazociągów, wodociągów, pomp, wymienników cieplnych, zbiorników, żelbetu -- zapowiada prof. Juchniewicz.
W świadomości przeciętnego polskiego inżyniera lub technika, walka z korozją ogranicza się do stosowania malarskich powłok ochronnych. Tymczasem nowe technologie walki z korozją, takie jak ochrona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta