Wyzwania integracji europejskiej
Wyzwania integracji europejskiej
Rozmowa z Josefem Zieleńcem, ministrem spraw zagranicznych Republiki Czeskiej
Z programu rządu, który powstał w Czechach po czerwcowych wyborach parlamentarnych, wynika, że zasadniczych zmian w czeskiej polityce zagranicznej nie będzie. Nadal priorytetami pozostają: przyłączenie Republiki Czeskiej do Unii Europejskiej i wejście do NATO. Rząd zapowiada zdynamizowanie działań w tym kierunku. Co to oznacza w praktyce?
Zwiększenie tempa integracyjnego to nie tylko nasza decyzja -- jest to wynikiem dynamiki całego procesu, który przebiega w UE. Trwa Konferencja Międzyrządowa państw "15", gdzie dyskutuje się m. in. o systemie podejmowania decyzji, o redystrybucji środków w ramach Unii. Wspólnym motywem tych dyskusji są pytania dotyczące tego, co czeka Unię po zakończeniu konferencji, czyli problemy związane z procesem jej rozszerzenia. Decyzje i przygotowywane przez państwa zachodnie rozwiązania odnoszą się już do tej nowej sytuacji, która nastąpi.
Rozszerzenie jest wyzwaniem -- nie tylko dla nas, ale i dla Unii Europejskiej. Na madryckim szczycie UE zdecydowano, że w 6 miesięcy po zakończeniu Konferencji Międzyrządowej zaczną się rokowania z państwami kandydującymi. Zapowiada to zupełnie inny jakościowo charakter wzajemnych kontaktów. To już będą szczegółowe, twarde rokowania, a nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta