Dobrowolna polityka niezaangażowania
Przed niedzielnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego w Finlandii debatuje się nad polityką zagraniczną
Dobrowolna polityka niezaangażowania
Nathan Gurfinkel
W najbliższą niedzielę w Finlandii odbędą się pierwsze wybory do Parlamentu Europejskiego. Dotychczasowi reprezentanci Finlandii w parlamencie w Strasburgu byli wyznaczeni przez partie polityczne spomiędzy deputowanych. Wybory te nie zwiastują wstrząsów na arenie wewnątrzpolitycznej i nie są barometrem popularności rządu.
Finlandia nie ma problemów trapiących pozostałych nordyckich członków UE: Szwecję i Danię. W obydwu tych krajach postawa dużych odłamów społeczeństwa nakłada ograniczenia na proeuropejską politykę rządów. W Danii widmo nowego referendum po zakończeniu Konferencji Międzyrządowej spędza politykom sen z oczu. Duńczycy, którzy odrzucili układ z Maastrichtu w roku 1992, dali się z trudem nakłonić do powiedzenia "tak" rok później.
Anachroniczne zastrzeżenia
Ceną były przypieczętowane umową osiągniętą na szczycie w Edynburgu cztery odstępstwa od układu z Maastrichtu: nieuczestniczenie w unii ekonomicznej i walutowej, pozostawanie Danii poza obrębem UZE, nieuczestniczenie w ponadnarodowej współpracy prawnej i policyjnej i nieakceptowanie przez Danię obywatelstwa Unii. I chociaż anachroniczność tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta