Rynek pracy premiuje wykształcenie
Z ośmiu powodów warto się uczyć
Rynek pracy premiuje wykształcenie
Rozwój gospodarki rynkowej w Polsce wiąże się ze zwiększeniem roli wykształcenia w określaniu szans na rynku pracy. Wynika to ze wzrostu zapotrzebowania na wysokie kwalifikacje przy jednoczesnym spadku popytu na prostą pracę fizyczną. Lepsze wykształcenie oznacza obecnie wyższe płace i mniejsze ryzyko bezrobocia. Znacznie wzrosła rozpiętość płac, odzwierciedlając awans pracowników z wyższym wykształceniem i pogorszenie się pozycji robotników. Wykształcenie zaczęło się opłacać. W efekcie tych zmian rodziny inteligenckie opuszczają strefy ubóstwa i przemieszczają się w kierunku strefy zamożności.
Poprawa pozycji płacowej ominęła jedynie pracowników sfery usług socjalnych -- nauczycieli, lekarzy, tj. sfery, w której słaba jest konkurencja ze strony sektora prywatnego.
1. Popyt na rzadkie kwalifikacje
Wraz z rozwojem sektora prywatnego wzrósł niepomiernie popyt na pracę kwalifikowaną, koncepcyjną, wymagającą kreatywności i zdolności rozwiązywania problemów. Spadło zaś zapotrzebowanie na pracę prostą, manualną, nie wymagającą wiedzy ani umiejętności.
Dzisiejszy rynek pracy zdecydowanie premiuje wykształcenie, zwłaszcza poparte wysokimi kwalifikacjami. Relacje płac uległy odwróceniu: wykształceni pracownicy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta