Myto po nowemu
Prace nad kodeksem celnym
Myto po nowemu
Paweł Rochowicz
Podczas jednego z najbliższych posiedzeń plenarnych Sejmu odbędzie się drugie czytanie projektu kodeksu celnego. W trakcie ponadrocznych prac specjalnej podkomisji powstał akt prawny, który -- w założeniu przynajmniej -- ma wypełnić umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską w kwestii harmonizacji ustawodawstwa. Nowy kodeks wejdzie w życie prawdopodobnie 1 lipca 1997 r.
Nie podlega dyskusji, że w realiach wzrastającej wymiany handlowej z Unią reforma prawa dotyczącego bezpośrednio obrotu towarowego z zagranicą może przyspieszyć nasze gospodarcze zbliżenie do Europy. Dla wszystkich, którzy stykają się z tymi sprawami na co dzień, oczywista jest też konieczność zastąpienia obecnego dziurawego i przestarzałego prawa celnego nowymi przepisami, dającymi mocną podstawę temu, co wokół cła się dzieje.
Unia: Nie od razu, miła, nie od razu. ..
Projektowana ustawa to nowa próba kompleksowego uregulowania spraw celnych. Ze swoimi niemal trzystu artykułami jest znacznie obszerniejsza od obecnego prawa celnego i przewiduje wydanie ponad siedemdziesięciu aktów wykonawczych. Taka objętość materiału prawnego wynika nie tyle z ambicji polskich celników, ile z wzorców unijnych. Polski kodeks celny otrzyma podobną konstrukcję i przejmie znaczną część...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta