Pokolenie zawałowców
Pokolenie zawałowców
Rozmowa z prof. Zygmuntem Sadowskim, dyrektorem Instytutu Kardiologii w Warszawie
Od 1990 r. wydłużyła się w Polsce średnia długość życia: w przypadku mężczyzn z 66, 1 do 67, 6 lat. Jednocześnie nieco zmniejszyła się śmiertelność z powodu chorób układu krążenia (z 54 do 50 proc. ). Tymczasem pan alarmuje, że zagrożenie chorobą wieńcową i zawałami serca jest nadal ogromne, a w grupie mężczyzn w średnim wieku nawet zwiększyło się.
Statystyczne wydłużenie życia i zmniejszenie umieralności zawdzięczamy głównie spadkowi w ostatnich latach śmiertelności niemowląt. Wzrost nagłych zgonów, przede wszystkim z powodu zawałów, obserwujemy w populacji mężczyzn po 40. roku życia, mimo że od 1992 r. faktycznie obniża się śmiertelność z powodu chorób układu krążenia, tak wśród kobiet, jak i mężczyzn. To niepokojące, bo przedwcześnie umierają ludzie młodzi, najbardziej wydajni, w okresie najlepszych lat twórczych.
Jak to wytłumaczyć? Czy młodzi nie dbają o zdrowie: palą papierosy, nadużywają alkoholu, bo są przekonani, że umierają tylko ludzie starzy?
Trudno powiedzieć. Powinny wyjaśnić to badania w ramach Narodowego Programu Ochrony Serca, które będą prowadzone do 2000 r. Prawdopodobnie istotną rolę odgrywa stres psychospołeczny, powodowany transformacją społeczno-gospodarczą. Podobną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta