Opodatkowanie funduszy własnych banku
Bez precedensu
Opodatkowanie funduszy własnych banku
Zygmunt Sachnowski
Opodatkowanie kapitału akcyjnego spółki jest chyba najbardziej jaskrawym przykładem tzw. efektu konfiskacyjnego, czyli przekroczenia przez władze podatkowe rozsądnych granic opodatkowania. Kapitał akcyjny jest wszak źródłem generującym dochody, a więc zmniejszanie tego źródła ogranicza w rezultacie wielkość wpływów budżetowych z tytułu podatków. Długotrwałe i szczególnie dotkliwe dla budżetu konsekwencje pomniejszania w wyniku opodatkowania źródeł dochodów będących jednocześnie źródłami podatków zachodzą zwłaszcza wówczas, gdy przedmiotem opodatkowania jest kapitał akcyjny banku. Na skutek opodatkowania kapitałów banków następuje bowiem zmniejszanie ich zdolności kredytowej, co oczywiście ogranicza możliwości rozwoju potencjału ekonomicznego kredytobiorców, maleją więc zobowiązania podatkowe wobec budżetu płacone nie tylko przez banki, lecz również przez ich klientów i w rezultacie spadają ogólne wpływy budżetowe z tytułu podatku dochodowego.
Opodatkowanie kapitału akcyjnego jest działaniem tak wysoce nieracjonalnym, iż można wątpić, czy tak skrajny fiskalizm jest w ogóle możliwy.
A jednak w ostatnich latach doszło do opodatkowanie kapitałów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta