* Narodowe Fundusze Inwestycyjne * Przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe
Prawne formy instytucjonalnego uczestnictwa na rynku papierów wartościowych (2)
* Narodowe Fundusze Inwestycyjne * Przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe
Prawną podstawą powołania instytucji Narodowych Funduszy Inwestycyjnych (NFI) jest ustawa z 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. nr 44, poz. 202 z poź. zm. , zwana dalej ust. o NFI) . Celem NFI jest pomnażanie majątku funduszy w drodze zwiększania wartości akcji tych spółek, w których fundusze są akcjonariuszami. W przeciwieństwie jednak do funduszy typu otwartego, działających na podstawie u. p. o. p. w. , NFI posiadają formę spółek akcyjnych, toteż zachodzi tożsamość między majątkiem spółki a majątkiem funduszu.
Zasadniczy cel działalności NFI ma charakter gospodarczy, a jego realizacja przyczynić się ma do przyspieszenia procesu restrukturyzacyjnego przekształconych w spółki akcyjne (spółki parterowe) przedsiębiorstw państwowych. Mając na uwadze potrzebę dokonania zasadniczch zmian własnościowych w strukturze gospodarki narodowej, ustawodawca przyjął założenie wykorzystania w procesie przekształceń własnościowych instytucji opartych na koncepcji funduszu typ zamkniętego o charakterze statutowym. Rozwiązanie takie pozwala na utożsamienie osoby inwestora z osobą wspólnika spółki. W polskim systemie prawa handlowego jedyną formą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta