Siostry nadal muszą się nieustająco kształcić
Personel medyczny średniego szczebla musi stale aktualizować wiedzę i podnosić profesjonalne umiejętności. Taki wymóg nakłada zarówno nowa, jak i stara ustawa
Równocześnie te przepisy pozwalają pielęgniarkom i położnym zawodowo rozwijać się w różnych formach kształcenia podyplomowego. Te rodzaje edukacji są takie same, jak wcześniej:
• szkolenie specjalizacyjne, czyli specjalizacja,
• kurs kwalifikacyjny,
• kurs specjalistyczny,
• kurs dokształcający (art. 66 ustawy o zawodach).
Formy te mają podobne, jeśli nie takie same, zadania i cele jak w obowiązującym do końca grudnia stanie prawnym.
Jednak w nowej ustawie wprost są przepisy, których wcześniej trzeba było szukać w rozporządzeniach, aby w końcu dotrzeć do regulacji obowiązujących ogół pracowników. Chodzi o to, jakie świadczenia od pracodawcy przysługują pielęgniarkom i położnym podejmującym kształcenie w jednej z wymienionych form.
Urlop na naukę
Pielęgniarki i położne zaangażowane na umowę o pracę, bo tylko takich dotyczą nowe przepisy, mogą kształcić się na podstawie wydanego przez szefa skierowania albo bez niego. Zawsze jednak inicjatywa musi należeć do nich, a nie do pracodawcy, ponieważ przełożony wydaje skierowanie wyłącznie na wniosek zainteresowanej.
Rzecz jasna posiadanie skierowania stawia kształcącą w zdecydowanie lepszej pozycji niż jego brak. Szef musi bowiem wtedy zapewnić jej pewne minimalne warunki pobierania nauki. Trzeba zwolnić pielęgniarkę czy położną z części dnia pracy i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta