Posadę można stracić nawet na pięć lat
Jeśli poważne przewinienie zawodowe zagraża zdrowiu pacjentów, to zatrudnieni w służbie zdrowia mogą pożegnać się z zawodem. Oprócz pozbawienia prawa wykonywania profesji muszą liczyć się z wysoką karą finansową
Poprzednia ustawa regulowała odpowiedzialność zawodową pielęgniarek i położnych tylko częściowo. Większość przepisów o postępowaniu dyscyplinarnym zawierało rozporządzenie. To się zmieniło, a przepisy dotyczące procedury zostały uporządkowane w nowej ustawie o samorządzie.
Co do zasady członkowie samorządu zawodowego podlegają odpowiedzialności za naruszenie zasad etyki zawodowej lub przepisów dotyczących wykonywania profesji. Takie zachowanie to „przewinienie zawodowe” (art. 36 ust. 1 ustawy o samorządzie).
Sprawdzić i wyjaśnić
Zasadniczo nie zmieniły się ogólne etapy postępowania w sprawie odpowiedzialności dyscyplinarnej. Ma się ono składać z czynności sprawdzających, postępowania wyjaśniającego, postępowania przed sądem pielęgniarek i położnych oraz wykonawczego (art. 38 ust. 1 ustawy o samorządzie).
Oznacza to, że pierwsze działania w sprawie podejmuje właściwy rzecznik odpowiedzialności zawodowej. Niezwłocznie po uzyskaniu informacji o przewinie musi wydać postanowienie o wszczęciu postępowania lub o odmowie jego wszczęcia. Na to ostatnie postanowienie służy zażalenie pokrzywdzonemu, a więc osobie (fizycznej lub prawnej albo jednostce organizacyjnej niemającej osobowości prawnej), której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przewinienie.
Ustawa przewiduje, że na wniesienie takiego zażalenia pokrzywdzony ma 14 dni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta