Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kodeks wykroczeń na straży interesów klientów

03 stycznia 2012 | Prawo i praktyka | Michał Kołtuniak

Jeden z rozdziałów tej ustawy w całości poświęcony jest problematyce naruszania praw osób fizycznych. Przewiduje m.in. grzywnę lub ograniczenie wolności za popełnienie wielu różnych czynów

Wolny rynek wcale nie oznacza dowolności. Istnieje wiele przepisów, które mają chronić zasadę uczciwej konkurencji między przedsiębiorcami oraz najsłabszych uczestników tego rynku, za których uważa się konsumentów.

Chodzi o takie konstrukcje, które nie pozwolą np. na wykorzystywanie pozycji dominującej na rynku, będą przeciwdziałać sztucznemu ustalaniu cen, nieuczciwej reklamie, wprowadzaniu w błąd przez nieprawidłowe oznakowanie towarów lub nazwanie usługi bądź konstruowaniu umów narzucanych konsumentom w  sposób naruszający ich interesy.

Przejawem tego ostatniego może być umieszczanie w nich klauzul, które zostały wycofane z obrotu na mocy orzeczeń Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (rejestr klauzul zakazanych).

Na łamach „Prawa i praktyki” wielokrotnie kwestie te były poruszane, przy okazji omawiania ustaw o: ochronie konkurencji i konsumentów, przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym, szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej, ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny a także o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Warto jednak pamiętać, że również kodeks wykroczeń – ustawa z 20 maja 1971 (DzU z 2010 r. nr 46, poz. 275 ze zm.) – przewiduje sankcje za naruszanie interesów konsumentów. Co...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9122

Wydanie: 9122

Spis treści
Zamów abonament