Kryteria z Maastricht nie wystarczą
Czy Europejska Unia Walutowa będzie sukcesem
Kryteria z Maastricht nie wystarczą
Wprowadzenie wspólnego pieniądza najpierw w niektórych krajach Unii Europejskiej, później może we wszystkich, oznacza istotną zmianę dla ich gospodarek i społeczeństw. Czy na co dzień ułatwi to przedsiębiorcom robienie interesów, czy unia ekonomiczna i monetarna (EMU) wejdzie w życie w sposób wolny od przejściowych zakłóceń, co oznacza to przedsięwzięcie dla krajów aspirujących do członkostwa w tym ugrupowaniu?
Jak wszystko wskazuje, nowy pieniądz, euro, wejdzie do obiegu, ponieważ taka jest wola polityczna zainteresowanych państw. Kraje Unii Europejskiej zmierzają do przekształcenia swojego ugrupowania z systemu swobodnego przepływu dóbr, usług, kapitału i pracy, uzupełnionego o wspólną politykę rolną, w system ścisłej współpracy politycznej, rozszerzony o jednolitą politykę obronną i związany z atlantycką strukturą polityczno-obronną. Na tej drodze ważnym krokiem naprzód jest europejski pieniądz, który obok innych rozwiązań integracyjnych dodatkowo zbliży do siebie kraje UE.
Bardzo istotne jest to, że ma powstać unia nie tylko monetarna, ale i ekonomiczna. Ta druga forma integracji polega na swobodzie transferu towarów i czynników produkcji, zbieżnej polityce ekonomicznej oraz istnieniu bardzo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta