Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Słowa i elektronika

25 listopada 1996 | Nauka i Technika | TW

Jak uniknąć kolizji powietrznych

Słowa i elektronika

Tadeusz Wójciak z Buffalo

Temat powraca po niedawnym zderzeniu kazachskiego Iljuszyna-76 i saudyjskiego Boeinga 747 niedaleko Delhi. Jak uniknąć kolizji w powietrzu? W warunkach mocno zagęszczonego ruchu powietrznego nad USA, lecz również nad wieloma krajami Europy oraz w innych rejonach świata prawdopodobieństwo kolizji dwóch samolotów jest zawsze duże. Tylko w amerykańskiej przestrzeni powietrznej do początku listopada tego roku samoloty niemal otarły się skrzydłami 23 razy.

Jednak na szczęście w USA wysoce zaawansowana technika, wymagany przepisami federalnymi stały trening załóg oraz doprowadzona wręcz do perfekcji współpraca ludzi w kokpicie odrzutowców wykluczają najgorsze.

Kolega nad głową

Lecący z Nowego Jorku do kurortu Fort Laudardale na Florydzie Boeing 737 linii USAir napotkał w chmurach, na wysokości 5 tys. stóp (1520 m) na niespodziewaną przeszkodę. Komputer natychmiast wywołał alarm. Czerwona plamka na jego monitorze oraz elektroniczny głos "Obniżaj lot! Obniżaj lot! " dały pilotowi Jimowi Portale mocną zachętę do zdecydowanej akcji. Błyskawicznie wyłączył autopilota i skierował nos odrzutowca w dół. To jednak nie wystarczyło. Sterowany komputerowo system ostrzegawczy nadal powtarzał rozkaz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 921

Spis treści
Zamów abonament