Słowa i elektronika
Jak uniknąć kolizji powietrznych
Słowa i elektronika
Tadeusz Wójciak z Buffalo
Temat powraca po niedawnym zderzeniu kazachskiego Iljuszyna-76 i saudyjskiego Boeinga 747 niedaleko Delhi. Jak uniknąć kolizji w powietrzu? W warunkach mocno zagęszczonego ruchu powietrznego nad USA, lecz również nad wieloma krajami Europy oraz w innych rejonach świata prawdopodobieństwo kolizji dwóch samolotów jest zawsze duże. Tylko w amerykańskiej przestrzeni powietrznej do początku listopada tego roku samoloty niemal otarły się skrzydłami 23 razy.
Jednak na szczęście w USA wysoce zaawansowana technika, wymagany przepisami federalnymi stały trening załóg oraz doprowadzona wręcz do perfekcji współpraca ludzi w kokpicie odrzutowców wykluczają najgorsze.
Kolega nad głową
Lecący z Nowego Jorku do kurortu Fort Laudardale na Florydzie Boeing 737 linii USAir napotkał w chmurach, na wysokości 5 tys. stóp (1520 m) na niespodziewaną przeszkodę. Komputer natychmiast wywołał alarm. Czerwona plamka na jego monitorze oraz elektroniczny głos "Obniżaj lot! Obniżaj lot! " dały pilotowi Jimowi Portale mocną zachętę do zdecydowanej akcji. Błyskawicznie wyłączył autopilota i skierował nos odrzutowca w dół. To jednak nie wystarczyło. Sterowany komputerowo system ostrzegawczy nadal powtarzał rozkaz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta