Nauka o bochenkach
Nauka o bochenkach
Naukowcy z Instytutu Technologii Fermentacji i Mikrobiologii Politechniki Łódzkiej pod kierunkiem prof. Magdaleny Włodarczyk opracowali nowoczesny preparat -- naturalny liofilizowany zakwas chlebowy. Polepsza smak, wygląd i zapach pieczywa. Preparat nazywa się "kulturą starterową". Zawiera żywe kultury Lactobacillus sanfrancisco, L. brevis, L. plantarum, L. cerevisiae -- cenne dla zdrowia bakterie.
-- Polska nowoczesna "szczepionka piekarnicza" to efekt wieloletnich badań prowadzonych w naszym instytucie -- powiedziała "Rz" prof. Magdalena Włodarczyk. Obecnie jesteśmy w stanie wyprodukować jej 15--20 ton. Niewiele, bo taka ilość starczy zaledwie dla 50 piekarń. W Polsce mamy ich 20 tys.
Preparat wygląda jak gąbka. Jest chrupiący. Można go jeść, gdy się bierze antybiotyki w trakcie choroby. Bochenek chleba wypieczony z udziałem tej szczepionki nie zapleśnieje przez 2 tygodnie. Wyprodukowany w poniedziałek, najsmaczniejszy jest w piątek -- dodała prof. Włodarczyk.
Wracamy do źródeł
Znajomość "czynnika sprawczego" fermentacji mlekowej sięga niewiele ponad 100 lat, podczas gdy sposób utrwalania żywności dzięki działaniu bakterii mlekowych znany był już w czasach prehistorycznych.
Dawno temu produkcja chleba zaczynała się od zaczynu w dzieży drewnianej. Rozczynianie ciasta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta