Ułatwienia dla rzetelnego importera
Kodeks celny to fragment polskiego prawa najbardziej zbliżony do norm Unii Europejskiej
Ułatwienia dla rzetelnego importera
Rozmowa z Mieczysławem Nogajem, prezesem Głównego Urzędu Ceł
Uchwalony niedawno nowy kodeks celny jest regulacją systemową, dostosowującą nasze przepisy do reguł Wspólnoty Europejskiej. Czy są to normy docelowe? Czy jest nadzieja, że nie będziemy musieli ich szybko zmieniać?
Przede wszystkim chciałbym powiedzieć, o jakich normach jest mowa. Po pierwsze -- nawiązują one do rozwiązań kodeksu celnego Unii Europejskiej i jego przepisów wykonawczych. Po drugie -- do niektórych dotychczasowych przepisów celnych oraz orzecznictwa polskich sądów, zwłaszcza Naczelnego Sądu Administracyjnego. Po trzecie -- wpisane są w polski system prawny, a nie jedynie inkorporowane jako wynikające z przyjętej przez Polskę kowencji międzynarodowej. Po czwarte -- ograniczają się do kwestii procedur i ulg celnych oraz ustroju administracji celnej. W przeciwieństwie do przepisów prawa celnego z 28 grudnia 1983 r. , które będą jeszcze obowiązywać do 1 lipca 1997 r. , nie dotyczą wymiany towarowej z zagranicą (zakazy, ograniczenia ilościowe, kontyngenty przywozowe i wywozowe, pozwolenia) oraz korygowania zjawisk nieuczciwej konkurecji na rynku krajowym (dumping, stosowanie niedozwolonych subsydiów eksportowych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta