Suwerenność ekonomiczna
Samowystarczalne są tylko dwa mocarstwa
Suwerenność ekonomiczna
Jan Parys
Ze względu na swoje położenie Polska powinna przyznawać bezpieczeństwu narodowemu absolutny priorytet. Bezpieczeństwo rozumiem szeroko. Po pierwsze, bezpieczeństwo to brak zagrożeń, po drugie, to sytuacja, w której naród sam decyduje o sobie, a jeżeli zależy od czynników zewnętrznych, to jest to zależność wybrana świadomie, po trzecie, jak widać bezpieczeństwa nie można ograniczać tylko do problemów militarnych, do spraw armii, która broni nas w czasie wojny. Bezpieczeństwo narodowe obejmujące ludzi, terytorium, narodowe wartości, interesy ekonomiczne. Mówiąc w skrócie, bezpieczeństwo narodowe to przede wszystkim armia i finanse. Podkreślam znaczenie czynnika gospodarczego dla suwerenności, bo trudno sobie wyobrazić silną armię bez świadczeń gospodarki, a ponadto przez złą politykę gospodarczą można utracić suwerenność bez wojny.
Bezpieczeństwo militarne jest wynikiem proporcji sił sojuszniczych i wrogich. Bezpieczeństwo ekonomiczne państwa jest determinowane przez stopień podatności kraju na podejmowane z zewnątrz działania o charakterze ekonomicznym.
Suwerenność ekonomiczna nie może być podczas analizy ograniczona do problemu tzw. samowystarczalnościekonomicznej. Poza dwoma mocarstwami nie ma na świecie krajów, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta